• 1

Останні декілька років, в мережі “лютує” інформаційна загроза під назвою “ransomware” - шифрування файлів користувачів, із подальшою пропозицією здійснити переказ грошей зловмисникам за їх розшифровку. Про цю загрозу, яка поширювалась в українському сегменті мережі Інтернет, ми інформували раніше.

Зловмисники розсилали шкідливе програмне забезпечення (ШПЗ) українським державним та приватним підприємствам. Після запуску такого ШПЗ, на компьютерах користувачів зашифровувався певний порядок файлів, і далі з’являлось повідомлення про можливість їх розшифровки за певну суму грошових коштів.

Задля боротьби з цією загрозою, у липні 2016 року, Національна поліція Нідерландів, Европол та Intel Security, створили проект під назвою “No more Ransom”. З моменту запуску, до проекту приєднались десятки партнерів з усього світу.

Через дев'ять місяців після запуску, постійно зростає кількість співробітників правоохоронних органів і приватних партнерів, котрі приєднались до ініціативи, яка дозволить жертвам шифрування файлів, отримати їх назад, без переказу грошових коштів злочинцям.

Платформа: www.nomoreransom.org тепер доступна на 14 мовах, та містить 40 безкоштовних програмних продуктів для розшифровки файлів. Згідно останнього звіту у грудні 2017 року, більше 100 тисяч жертв із усього світу, змогли розшифрувати свої файли за допомогою безкоштовних продуктів, які доступні на зазначеній онлайн-платформі.

Попередньо, проект був доступний англійською, голандською, французькою, італьянською, португальською та російською мовами. Наразі, сторінка також переведена на фінську, німецьку, іврит, японську, корейську, словенську, іспанську та українську мови.

В даний момент, доступні 15 програмних продуктів для розшифровки файлів постраждалих:

• AVAST: Alcatraz Decryptor, Bart Decryptor, Crypt888 Decryptor, HiddenTear Decryptor, Noobcrypt Decryptor and Cryptomix Decryptor;

• Bitdefender: Bart Decryptor;

• CERT Polska: Cryptomix/Cryptoshield decryptor;

• Check Point: Merry X-Mas Decryptor and BarRax Decryptor;

• Eleven Paths – Telefonica Cyber Security Unit: Popcorn Decryptor;

• Emsisoft: Crypton Decryptor and Damage Decryptor;

• Updates on Rakhni and Rannoh Decryptors.

Департамент кіберполіції, в свою чергу також приєднується до зазначеного міжнародного проекту, з орієнтацією на більш ефективне інформування українських громадян, а також на знешкодження наслідків роботи зазначеного шкідливого програмного забезпечення (ransomware).