• 1

Новини

  • Стандартно
  • По назві
  • По даті
  • Довільно
Ще новини SHIFT-усі новини load all

Обережно! Шахраї-«казанови»!

Проведеним аналізом випадків шахрайств, що вчиняються з використанням мережі Інтернет, встановлено окремий вид діяльності шахраїв – онлайн знайомства під виглядом наречених-іноземців, які шукають собі другу половинку серед жіночого населення України.

Зважаючи на це, хочемо довести до населення країни інформацію про таку протиправну діяльність, що у подальшому дасть можливість користувачам мережі не потрапити на гачок шахраїв.

Слід зазначити, що не зважаючи на велику кількість інформації про такі факти в мережі, а особливо на різного роду тематичних форумах, на жаль, безпосередньо до кіберполіції надходили лише поодинокі звернення ошуканих громадян.

Такий стан справ легко зрозуміти, адже усі потерпілі це жінки, які у більшості випадків соромляться того, що потрапили у таку ситуацію та не хочуть розголосу таких фактів.

Це й недивно, адже шахраї вишукують собі жертву на різноманітних сайтах знайомств, а саме одиноку жінку середнього віку, частіше від 30 до 40 років, у якої на утриманні перебуває одна або більше дітей, яка змушена одна виховувати їх та бажає будь-яким чином покращити своїм дітям життя.

Так, схема полягає у тому, що перш ніж приступити до спілкування, шахраї вивчають інформацію про потенційну жертву в соціальних мережах, а саме: родинні зв’язки, коло друзів, наявність дітей, освіти, захоплення та інше.

Після вивчення цієї інформації, шахраї переходять до наступного етапу обробки жертви – онлайн спілкування: листування, форуми, «Skуре», мобільні месенджери та інше.

Нерідко, використовуючи різноманітні Інтернет-ресурси «анонімізатори», шахраї приховують інформацію про своє реальне місце перебування та видають себе за іноземців: англійців, італійців, громадян ОАЕ та інших країн «привабливих для проживання», а насправді знаходяться на території нашої держави.

Після того, як шахраєм вивчено особу жертви, вивчено її слабкі сторони, використовуючи які можливо маніпулювати нею, зловмисники переходять до безпосереднього телефонного спілкування.

Наведемо один із прикладів вказаної шахрайської схеми.

Наприклад громадянка, назвемо її «Ю.», зареєструвалася на сайті знайомств, де познайомилася з особою, яка зареєструвалася на вказаному ресурсі, наприклад, під ніком «П.», у результаті їх спілкування, користувачем «П.» для подальшого створення сім’ї запропоновано «Ю.» приїхати до нього в Англію, але попередньо перерахувати на його рахунок кілька тисяч Євро для оформлення візи.

Так, спілкування вказаних користувачів розпочалося з такого собі повідомлення: «Привіт ;) Хотів би познайомитися з тобою, якщо ти не проти, то пиши. Я проживаю не в Україні. Чекаю на відповідь)».

У подальшому, спілкування злодія та його жертви продовжується через месседжер та мобільний зв'язок.

Під час листування засобами електронної пошти, шахрай вказує про себе таку інформацію: «шукаю дівчину 26-48 років, дружину з України (так як сам родом з України), яка в перспективі згідна до переїзду до м. Лондона, цілі знайомства – шлюб, створення сім'ї, кохання, романтичні стосунки, народження та виховання дитини, про себе шахрай, також зазначає – проживаю у Лондоні, працюю у фінансовій компанії, захоплююсь риболовлею, верховою їздою, полюванням, проживаю в окремій своїй квартирі, отримую гарну заробітну плату, матеріально забезпечений, маю вчену ступінь».

На питання, що ж робити, якщо у нареченої немає візи, шахрай одразу повідомляє, що у нього в Лондоні є товариш, який має можливість вирішити це питання за суму, що становить 3 тис. Євро та під психологічним впливом умовляє жінку перерахувати 90 тис. грн. на картковий рахунок одного з українських банків.

У подальшому, шахрай надсилає лист з інформацією, що потрібно працівникам Посольства підтвердити, що у майбутньої «дружини з України» на банківських рахунках є сума у розмірі 20 тис. Євро., отримавши відповідь, що жінка не володіє такою сумою, шахрай не зупиняється та повідомляє, що якщо «Ю.» бажає вирішити питання з оформлення візи, їй в будь-якому випадку необхідно ще перерахувати на вказаний ним рахунок грошові кошти у сумі 40 тис. грн., що вона і робить.

Крім вказаних дій, за вказівкою шахрая, довірлива жінка надсилає йому копії своїх документів, необхідних для оформлення візи (паспорт громадянина України, закордонний паспорт, ідентифікаційний код, диплом, фотографії). Після цього, так званий «наречений» повідомляє, що необхідно зачекати три тижні, поки вирішується питання з видачею візи. Слід зазначити, що упродовж всього цього часу зловмисник та потерпіла постійно спілкуються та обговорюють деталі майбутньої поїздки за кордон та будують плани на майбутнє.

Однак, як вказаний шахраєм час на оформлення візи скінчився, він повідомляє потерпілій, що їде у відрядження до Іспанії та не буде виходити на зв'язок у продовж певного часу. Після цього, потерпілій з невідомого їй номеру телефону надходить СМС-повідомлення з інформацією про те, що її «наречений» потрапив у ДТП та знаходиться у шпиталі і, що йому необхідна термінова операція та для цього потрібна значна сума коштів, а зважаючи, що у нього нікого більше з близьких родичів, крім майбутньої «дружини» немає, то саме їй і запропоновано перерахувати необхідну суму для лікування.

Після тривалого подальшого листування жінки з шахраєм, вона повідомляє шахраєві, що має дуже великі сумніви щодо правдивості намірів «нареченого» та попросить повернути усі кошти, які вона до цього перераховувала.

Однак, у відповідь на таку відвертість потерпілої, на її адресу надходять погрози щодо застосування стосовно неї фізичної розправи, що їй обіллють кислотою обличчя, якщо вона звернеться до правоохоронних органів, а копії документів, які потерпіла надіслала для оформлення візи, будуть розміщенні в Інтернеті для використання шахраями, та на різного роду ресурсах, на яких пропонують послуги сексуального характеру.

Таким чином, у наслідок таких шахрайських дій потерпіла особа, крім значної матеріальної, ще й зазнає моральну шкоду.

Крім цього, існує й інша, схожа на попередню схема шахрайських дій, але потерпілими в ній виступають чоловіки, у більшості випадків громадяни іноземних держав.

Наприклад, громадянин Туреччини, після нетривалого спілкування у «Skуре» з дівчиною з України, запрошує її до себе у гості. Однак, на запрошення «українка» одразу ж зауважує, що вона не має закордонного паспорту та для подорожі до Туреччини їй потрібно придбати авіаквиток, на який також необхідно кошти.

Таким чином, іноземець надсилає своїй українській подрузі 500 доларів США, однак після того як зв'язок з нею зникає, він розуміє, що його обманули шахраї.

Також, одним із видів шахрайської діяльності в мережі пов’язаної із он-лайн знайомствами, є спілкування шахраїв з потерпілими з використанням ресурсу «Skуре», а саме, коли молоді люди (віком у в середньому від 17 до 25 років) знайомляться із дівчатами он-лайн, розпочинають спілкування та погоджуються на пропозиції своїх нових знайомих продемонструвати чи оголити певні частини тіла, інші пропозиції дій, за які у подальшому у них вимагають сплату за не розповсюдження відповідних відеозаписів за участю потерпілого серед його знайомих, друзів, родичів чи просто в «YouTube».

Тому, кіберполіція звертається до громадян не бути безпечними у спілкуванні з незнайомими особами в мережі.

Спілкування в мережі не повинно переходити з простого листування до перерахування коштів, передачі персональних даних, документів та іншої інформації, якою зможуть скористатися шахраї.

Звичайно, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте життя, і ми й не намагаємося це робити, однак, недаремно ж мудрі люди кажуть «Береженого й Бог береже»!